Úvod do dress codu

Dress code / kodex oblékání / je z angličtiny pocházející výraz pro pravidlo upravující způsob oblékání a obouvání k určité příležitosti. V češtině nemá ustálené alternativní označení. Nejčastěji otázku Dress codu řešíme, když obdržíme pozvánku na ples nebo jinou akci. Pozvánky s předepsaným Dress codem dostává většina z nás jen zřídka, přesto však přijdou chvíle, kdy se vyplatí mít v téhle terminologii oblékání jasno. Je to slušnost vůči hostiteli přijít na akci tak, jak je uvedeno na pozvánce. Ne vždy se však dokážeme v kodexu oblékání orientovat tak, abychom si byli jisti, jak se na danou příležitost správně obléknout. Jistě by nám nebylo příjemné přijít na akci nedostatečně vyfiknutí / underdressed / nebo naopak, kdybychom to s večerní róbou přehnali / overdressed /. Pojďme si tedy jednoduše popsat druhy Dress codu tak, abychom se v nich v nich lépe orientovali.

White tie

Jedná se o vysoce formální a společensky významnou událost, u nás by se to mohlo např. týkat plesu v Opeře. Tyto významné akce vyžadu 6953jí u dam velkou večerní róbu, která sahá až na zem. Doplnit se může rukavičkami, překrývajícími lokty. Je to příležitost, kdy ženy mohou vypadat opravdu přepychově díky   svým šperkům, kožešinám i luxusní obuví, které nosí asi jen zřídka. Pánové by se měli opravdu hodit do gala a obléknout frak s bílou košilí, doplněný vestou a motýlkem – obojí zase v bílém provedení. V bílé barvě by měl být i kapesníček do klopy. Na nohy patří jednoznačně černé lakýrky. White tie je tím nejpřísnějším dress codem, dejte si proto opravdu záležet a dodržte ho do puntíku!Black tie

Doslovný překlad je „černá vázanka“. Od mužů se vyžaduje smoking s motýlkem, tedy nikoliv oblek s kravatou.  Black Tie je nejčastějším formálním oblečením pro velmi slavnostní příležitost. Ženy by měly zvolit dlouhou večerní toaletu. Barevnému provedení se meze nekladou, takže se nemusíte striktně držet černé. Dámy by se měly vyhnout v tomto případě lesklým punčochám a neměly by zapomenout svůj outfit doplnit šperky a malým psaníčkem. Pánové volí smoking, kalhoty s lampasem, což je jen hedvábný proužek na vnější straně kalhot. Límec nebo klopa saka smokingu jsou potaženy lesklým hedvábím. Košile je bílá s manžetami a manžetovými knoflíčky. Ke smokingu patří vesta, ale může být využita i šerpa kolem pasu.                                                                                          

Semi formal                  

Verze Semi-formal je mnohem uvolněnější než ty předchozí. Většinou to znamená, že velké večerní šaty či smoking nejsou vhodné. Z hlediska oblékání je tento styl nejošemetnější.           

Zde záleží na hodině, kdy se událost bude konat. Nepsané pravidlo říká, že na večer byste měli mít na sobě vždy tmavé odstíny a naopak přes den nechávat černý oblek vždy ve skříni. Ženy neudělají chybu, když na akci zvolí koktejlky nebo 6954klasické malé černé, šaty by ale neměly být nějak krátké, délka se drží lehce nad kolena. A co muži? Ti si vystačí s klasikou v podobě saka a kravaty, přičemž ideální barvou je černá nebo tmavě modrá, přes den i světlejší barvy. Boty už nemusí být lakované, ale kvalitní kožená obuv, která by měla být základem každého pánského šatníku. V takovémto oblečení půjdete nejčastěji do divadla nebo na uvolněnější společenské akce.


Business casual

Vypadejte uvolněně, ale stylově. Tento Dress Code je jinými slovy předpis pro oblékání do práce, zejména do kanceláře, který je uvolněnější a výrazně pohodlnější. Je to takový outfit podnikatelů na schůzky.               Muži mohou mít vycházkový oblek,nebo samostatné sako /blejzr/ a kalhoty. Kalhoty nemusí být vyloženě oblekové, vhodné jsou například typ „chinos“, ale džíny jsou v tomto případě nevhodné. Košile je vždy s dlouhým rukávem a je možné ji nosit i bez kravaty, může být barevná, stále ale poněkud decentní. Košile může být nahrazena polo tričkem nebo rolákem. Boty by měly být kožené, mohou být i mokasíny. Boty a kožené doplňky jako opasek a aktovka se v poslední často nosí v moderní hnědé barvě, tenisky v tomto případě jsou nevhodné. Ženy oblékají variace šatů v různých barvách, kalhotové či sukňové kostýmky s halenkami a košilemi, nebo kombinují jen kalhoty a sukně s různými topy. Možností je v tomto případě mnoho, ovšem velmi nevhodné je sportovní oblečení a džíny.


Smart casual

V poslední době velmi populární Dress Code. Znamená, že by oděv měl být neformální, ale přitom stále elegantní. Jde o druh oblékání, který nemá striktní pravidla, jako už zmiňované WHITE TIE a BLACK TIE. Tady máte poměrně volnou ruku. Smart Casual je kombinace rozumně uměřeného oblečení doplněného hravými prvky nenucené estetiky. U těchto outfitů mohou vyniknout zajímavá vrstvení jednotlivých kousků. Muži mohou obléknout blejzry, sportovní saka, propínací pletené cardigany i svetry do „V“, košile z rozhalenkou, polo trička s krátkým i dlouhým rukávem. 6955Kalhoty se nosí bavlněné tzv. „chinos“ v různých barvách, v tomto případě jsou v hodné i džíny, ale spíše v tmavých odstínech. Ženy by také neměly zapomínat na to, že i když je toto méně formální styl oblékání, tak stále platí být elegantní a stylová. Mohou si opět dovolit sukně, šaty, kalhoty, v různých variantách a zajímavé barevnosti. Dobře fungují dvě základní barvy plus jedna doplňková. I zde se osvědčí rčení, že „méně je více“. Kabelka by měla být spíše menší. Obuv může, ale nemusí být na podpatku. Je zde velký prostor hrát si s detaily, čím neutrálnější je oblečení, tím výraznější můžou být boty, kabelka nebo i originální šperk.

                                                                       

Casual

A konečně jsme se dostali asi k nejvíce milovanému Dress Codu a tím je CASUAL. Důvod, proč je tento styl nejoblíbenější asi nemusíme dl 6956ouze vysvětlovat. Je to jednoduché a především pohodlné oblečení. Téměř cokoli, co si obléknete na běžné denní nošení, spadá do jeho popisu. Přes velkou variabilitu tohoto stylu přesto i zde bychom neměli zapomínat na čistotu stylu a jistá pravidla. Žabky, nebo džínové kraťasy patří rozhodně jen na pláž. Jinak se mohou kombinovat jakékoli kalhoty, džíny, mohou být i zkrácené, sukně v jakékoli délce i střihu, šaty, svetry, kardigany, vesty, blejzry, saka, košile, klidně i v oversized stylu, halenky i obyčejná trika. Obuv můžeme zvolit od lodiček až po tenisky.


Jak můžete sami posoudit, tady se asi málokdo šlápne vedle. Záleží jen na osobitosti každého z Vás.

Co říci závěrem? Na téma DRESS CODE by se toho dalo napsat mnohem více, ale snad toto základní rozdělení Vám usnadní život při výběru oblečení na příležitosti, které v běžném životě zažíváte.

Pokud si i přesto nebudete vědět rady, myslete na to, že základním pravidlem oblékání je hlavně to, že se musíte cítit dobře a že každá příležitost, na kterou se chystáte, by měla být provázena pocity příjemnými a ne naopak.

Držíme tedy palce a přejeme Vám mnoho krásných pocitů a zážitků, ať už vyrazíte kamkoli.Sociální sítě Instagram

Ellipse CZ s.r.o.

Horní Jasenka 162
755 01 Vsetín

poptavka@ellipse.cz
+420 571 424 669

Zobrazit na mapě