Teorie barev

Barvy mají velkou moc! Působí na emoce, ovlivňují náladu naši i našeho okolí a to mnoha různými způsoby.  Jejich vyzařovaní je na podvědomé i vědomé bázi a my s tím samozřejmě můžeme pracovat. Ke každému odstínu máme své asociace, které vycházejí z naší osobní zkušenosti v kombinaci s kulturními vlivy a se vzděláním, kterého se nám dostalo.

Co si představíte, když vidíte tu kterou barvu?

12704


Barevné asociace 7381

Prvním příkladem je RUDÁ, výrazná červeň, která upoutává velkou pozornost, působí energicky, dráždivě až agresivně. Když jí rozředíme bílou, dostaneme RŮŽOVOU. Ta už je vnímána jako mnohem něžnější, holčičí až romantická.

Z BÍLÉ na nás působí čistota, nevinnost, bezpečí až pocit pohody. Nosí ji lékaři možná i proto, že podporuje jasné myšlení.

12702


Jak je to se ŽLUTOU? Barva slunce má povzbuzující účinek, vytváří přátelské a pozitivní vztahy, přináší optimismus, radost a snazší komunikaci.

12703


ORANŽOVÁ je barva živelná až extrovertní. Podporuje společenskost a touhu užívat si života. A dokonce stimuluje touhu pracovat!

FIALOVÁ je mystická, vytváří dojem vyváženosti – balancu, probouzí vnitřní sílu a kreativitu.

Se ZELENOU budete blíže přírodě a naději, přináší relaxaci, klid a uspokojení. Má regenerující a zklidňující účinek, posiluje koncentraci, podporuje duševní pohodu a zdraví. K zelené se v poslední době čím dál častěji dává modrá, což bylo dříve nemyslitelné.

12706


Protože MODRÁ je barva harmonie a hodí se prakticky do kombinace se všemi ostatními barvičkami. Navozuje klid a stabilitu, podporuje jasné a přesné myšlení, vytváří zklidňující dojem. Navíc podporuje sebevědomí a utvrzuje ve spolehlivosti.

7382

Podobně konformně působí i ŠEDÁ, je více neutrální až melancholická. Zavání chudobou a lhostejností. Evokuje však soustředění a ohleduplnost.

HNĚDÁ vytváří dojem tíhy, je však seriózní, spolehlivá, introvertní a přirozená. Má uklidňující účinky.

ČERNÁ je nejrozšířenější barvou módního průmyslu, přestože navozuje zármutek, pasivitu, protest a pesimismus. Zároveň je jakýmsi ochranným štítem před okolím, evokuje ambice, vážnost a v neposlední řadě eleganci.

Pestrý svět módy

Dnes už v módě neexistují žádné limity, barvy a vzory můžete kombinovat tak, jak se vám zlíbí! Důkazem jsou módní kreace světových návrhářů: vedle minimalismu je dnes trendem maximalismus!

12708


Přihlíží se k individualitě člověka, k situacím v kterých se potřebujeme předvést, k našemu životnímu stylu. Kombinace různých barev a tónů mají různou dynamiku a té můžeme využívat.

Když k sobě dáme kontrastní barvy, budeme působit živě a výkonně. Zatímco kombinace tón v tónu vyvolává dojem důvěryhodnosti a obezřetnosti.

Světlé barvy vyjadřují blízkost, chuť být v kontaktu. Vzbuzují dojem otevřenosti a svěžesti. Většinou prozrazují, že ten kdo je rád nosí, má týmového ducha. Člověk ve světlém bude působit mladším dojmem než ten v tmavých tónech. Ty evokují vážnost, přísnost a rezervovanost.

Výrazné intenzivní barvy jsou spojené se silnou energií, přitahují pozornost a báječně akcentují nevýrazné základní barvy jako je hnědá, šedá, černá a tmavě modrá.

Odstíny podle typů

Barvy na oblečení nám nepochybně pomáhají vyvážit tón pokožky, rysy tváře a jiné nedostatky. Známá je typologie podle čtyř ročních období. Jaro a podzim jsou teple zbarvené a léto a zima jsou chladné.  Tady je důležité určit si přirozené základní zabarvení obličeje a vlasů. Zda má vaše pokožka teplý či studený základní tón, to je vrozené a tudíž to ani nelze změnit, jen lehce korigovat make-upem. Převládající zlaté či žluté spodní odstíny vytvářejí teplý tón a převládající modré odstíny klasifikují tón studený.

Zjednodušeně se ale dá specifikovat, že to, jak míchat barvy na outfitu záleží na kontrastu barevnosti pleti - očí a vlasů. Příkladem: žena s černými vlasy a světlou porcelánovou pletí může mít černo-bílou kombinaci. Blondýnkám s modrýma očima potřebují jemnější kontrast: např. béžovou s modrou, no a brunetkám s hnědýma očima je zase doporučováno kombinovat tón v tónu.

Díky tomu, že poznáte teorii barev, můžete mít život pestřejší a budete-li rozmanité tóny využívat ve svůj prospěch, budete se více líbit a lépe cítit a vaše aura bude zářit těmi nejkrásnějšími barvami!Sociální sítě Instagram

Ellipse CZ s.r.o.

Horní Jasenka 162
755 01 Vsetín

poptavka@ellipse.cz
+420 571 424 669

Zobrazit na mapě