Smart casual pro muže

Vítáme vás v prvním díle seriálu o dress codu, o specifickém kodexu pro odívání.


Minule jsme si ujasnili základní definice. Pro snadnou orientaci jsme pro vás vybrali ty nejzákladnější styly, které se objevují nejčastěji.

Dnes bychom se mohli posunout o něco dále a podrobněji si popsat smart casual pro pány.

Možná, že jste se s tímto označením již setkali, ale pokud ne, tak vás s ním v následujících řádcích rádi seznámíme.

Smart casual, složenina dvou slov: smart znamená v angličtině bystrý, chytrý, elegantní a tím naznačuje něco více formálního než jen klasické džíny a sportovní bundu. Druhé slovo casual je v překladu neformální, ležérní a nenucený. Jde tedy o kombinaci dvou stylů, které jsou svou podstatou protichůdné, ale o to však zajímavější. Celkově jde o uvolněnější a v podstatě neformální módu. V tomto elegantně odlehčeném a pohodlném stylu by muži měli obstát při důležitých obchodních schůzkách, při práci v kanceláři i při dalších podobných příležitostech, které se naskytnou po práci, jako jsou vernisáže, odpolední večeře apod.

Smart casual je v poslední době velmi oblíbený a dostupný ve většině obchodech s pánskou módou. Jak si ho máte konktrétně nakombinovat pro sebe?

6957

Na vrchní část těla vrstvíme trička, košile, saka a popřípadě cardigany. Na spodní část těla oblékáme chinos kalhoty, popřípadě neoprané tmavé džíny.

Teď můžeme přejít k jednotlivým kouskům outfitů, z kterých se tento dress code skládá.

Zkuste si vytvořit něco podobného ve vlastím šatníku. Možná, že pár takových věcí se ve vaší skříni najde.


BLEJZR NEBOLI SAKO

Separátní saka jsou u smart casual oblíbenou a logickou volbou. Zakázaná jsou saka od obleku. Blejzry jsou tradiční saka, které známe vě 6959tšinou v tmavě modré barvě, nejčastěji s mosaznými knoflíky. Muž, který si tento typ svrchníku oblékne, působí v okamžiku aristokraticky. Můžeme zvolit i klasické střihy sak, ale jak už jsme řekli, ne oblekové, mohou být i bez podšívky. Kromě modré barvy, můžeme sáhnout po odstínech hnědé, zelené i vínové, každému, co sluší. Tyto oba typy sak se dají dobře kombinovat s dalšími kusy oblečení a umožňují pracovat ve vrstvách. Nesmíme ovšem podcenit výběr toho správného materiálu, nejlepší volbou jsou bavlna a vlna.

Obléci na místo sak můžete i pletené cardigany (pletené propínací svetry). Ty jsou v současnosti novým trendem, ale volte sofistikovanější variantu.


KOŠILE

Kvalitní košile by měla být jedním ze základních kousků v šatníku každého muže. Můžeme využít košile z formálního stylu (bílé, modré), ale jako odlehčenější styl je možné nosit i košile s propínacími knoflíčky na límečku (tzv. button-d 12698owns). Tyto košile nemusí být jen jednobarevné, můžeme využít proužků i kostek v umírněnější barevnosti.

Věříme, že v dnešní době se mnoho mužů přesvědčilo, že košile ušitá na míru z kvalitního materiálu udělá větší službu, než špatně padnoucí košile koupená v konfekci. Dobře vypasované košile vylepší okamžitě váš celkový vzhled, ale fungovat může i volnější střih košil. Důležité je, aby se každý muž cítil příjemně a pohodlně.

BASIC TRIČKA

6958Pokud zvolíte jednoduchá trička z kvalitnějších materiálů a bez potisků, budete příjemně překvapeni, jakou službu vám v tomto stylu udělají. Klasické bílé nebo šedé je skvělé pro začátek, pokud si nevíte se svým outfitem rady. I tady platí, že méně je více.
CHINOS KALHOTY

Chinos kalhoty, neboli bavlněné kalhoty, perfektně nahradí u smart casual klasické džíny, které by se měly většinou oblékat jen pro volný čas. Můžeme přimhouřit oko, když se jedná o džíny, které jsou klasického rovného střihu a v tmavé barvě, černé, nebo tmavě modré. Chinos kalhoty představují spolehlivý základ, hodí se na formálnější akce stejně jako na ty méně oficiální a vašemu stylu propůjčí vzhled a eleganci. Co se barevnosti týká, volte různé odstíny modré i béžové, ale i šedé. Černá je sice klasika, ale někdy může působit smutným dojmem a rozhodně ne mladistvě.

OBUV

Výhodou stylu smart casual je širší svoboda výběru obuvi. Chcete-li působit uměřeně a profesionálně, pak dobře fungují polobotky, at už nízké na jaro a léto nebo kotníčkové na podzim a zimu. Mokasíny propůjčí vašemu oblečení italský šmrnc. Ale pozor, nosí se bez ponožek. Pokud chcete vypadat nenuceně‚ můžete zvolit i sportovní tenisky, kožené i plátěné.

DOPLŇKY

A tečka na závěr jsou doplňky, které celkový outfit doladí k dokonalosti.

  • Kravaty mohou být jak hedvábné, tak i sportovnější vlněné nebo pletené.
  • Pásky nejen kožené, ale velmi módní jsou i tkané s kontrastním pruhem.
  • Kapesníčky do klopy sak a blejzrů se nosí jak jednobarevné tak i pestré.
  • Kožené kabely v různých velikostech přes rameno, křížem (cross bag) nebo i do ruky.
  • Tradiční tmavé ponožky dnes nahradily vzorované v odvážnějších odstínech i vzorech.
12699

A jaké jsou doporučené kombinace? Aby pásek ladil s botami, alespoň tón v tónu. U doplňků, jako jsou kapesníčky a výrazné ponožky mějte na paměti, že se musí jedna barva prolínat celým outfitem.

Ted už je vám známo, že smart casual je hravý a rozmanitý. Máte tedy v tomto případě větší svobodu v experimentování s různými tvary a materiály. Měli byste mít ale vždy na paměti, že můžete hrát jen podle vlastních sil a možností, takže si volte takové střihy a barvy, které k vám pasují. Ideálně by měl tento styl reflektovat trendy, ale hlavně váš osobitý styl.

Ne každý z mužů považuje oblékání a módu obecně za něco zábavného, ale naším přáním je, aby váš čas strávený u vašich šatníků byl co nejefektivnější a v každém směru méně útrpnější 😊

 


Sociální sítě Instagram

Ellipse CZ s.r.o.

Horní Jasenka 162
755 01 Vsetín

poptavka@ellipse.cz
+420 571 424 669

Zobrazit na mapě