Lifestyle a technologie Zpět na inspiraci

Jak se dělá sítotisk

Sítotisk je jedna z nejpoužívanějších a zároveň nejstarších tiskových technik. První zmínky o ní pocházejí už ze starověké Číny, kde se k opakovanému tisku stejného motivu využívaly šablony z hedvábných sítěk. Vyspělejší techniky sítotisku však byly vynalezeny až roku 1929 ve Spojených státech amerických, odkud ji následně převzala Evropa. Zajímavostí je, že v Československu jí údajně jako první začaly používat zlínské Baťovy závody. 

Jak název i historie napovídají, při této metodě tisku se používají šablony ve formě síta, skrze něž se na upravovaný materiál (nemusí jít vždy jen o textil) protlačuje barva. Ta projde pouze v místech, kde je šablona perforovaná, tedy tam, kde se nachází zmiňované síto. Síťové šablony se vždy vyrábějí na základě konkrétního motivu – dle dodaných grafických podkladů. Předností této techniky jsou syté barvy s dlouhou trvanlivostí.

Z logiky toho, na jakém principu sítotisk funguje, je pro každou barvu, zastoupenou v návrhu, nutno vyrobit vlastní síto. Tato část celého procesu je tak časově i finančně náročnější, proto se využití sítotisku vyplatí v případě desítek, nebo lépe stovek kusů k potisknutí.

Proč tomu tak je? Představte si jednoduchý motiv v podobě bílého sněhuláka, který má černé knoflíky, jako nos oranžovou mrkev a na hlavě modrý hrnec. Je tedy potřeba vyrobit čtyři šablony – v rámci jedné bude sítová část zahrnovat sněhulákovo tělo a bude skrz ni protlačována bílá barva, v rámci další bude mít šablona síto pouze na místě knoflíků, přičemž se použije barva černá a tak dále, a tak dále. Jednotlivé barvy se tedy při aplikaci nanášejí postupně, a je tak důležité, aby byla šablona na podklad vždy umístěna přesně. Takový je základní princip. Dnes sice s aplikací barvy pomáhají tiskové stroje, ani ty se však většinou stejně neobejdou bez šikovných rukou a bohatých zkušeností tiskaře. Správně provedený sítotisk, který maximálně odpovídá předloze, je totiž i v této moderní době zkrátka kumšt.

40400                                                                                                                                                                                Snad vám tento článek techniku sítotisku trochu osvětlil a přinesl vám zajímavé informace. Pokud byste jí rádi využili a chtěli mít oblečení či reklamní předměty s vlastním designem, stačí nás kontaktovat. 


Sociální sítě Instagram

Ellipse CZ s.r.o.

Horní Jasenka 162
755 01 Vsetín

poptavka@ellipse.cz
+420 571 424 669

Zobrazit na mapě