Lifestyle a technologie Zpět na inspiraci

3D potisk textilu a jeho využití

Další technikou tisku na textil, o které pojednáme v tomto díle našeho miniseriálu, je 3D potisk. Jak název napovídá, tento druh potisku mírně vystupuje z povrchu materiálu, čímž může být dosaženo velmi efektních aplikací. 

Nenechte se zmást, 3D potisk textilu není prováděn pomocí dnes tolik probíraných 3D tiskáren, i když i ty mohou mít časem v oblasti odívání velké slovo – už se totiž vícekrát podařilo úspěšně vytisknout kus látky či rovnou celé šaty.

Ale zpět k 3D potisku. Tato technika je vhodná například pro tisk log nebo nápisů. Vzniká postupným vrstvením tiskového materiálu, díky čemuž má výsledný potisk ostré hrany (na rozdíl od puff tisku, jehož hrany jsou oblé). Motiv může vystupovat do výšky 0,5 mm – 3 mm, na dotek je tuhý a celistvý, vzhledově matný. Lze jej navíc obohatit či rozšířit dalšími technikami – například pomocí flitrů, laserovým gravírováním nebo výšivkami.

Stejně jako ostatní druhy potisků má 3D potisk zejména funkci estetickou, potažmo informativní, může mít však také funkci praktickou – je možné jím vytisknout například protiskluzové body na spodní stranu ponožek, našel dokonce uplatnění v podobě potisku pro nevidomé, kdy se na textil aplikovalo Braillovo písmo.

3D potisk je zkrátka neotřelý způsob, jak proměnit běžný oděv či doplněk v jedinečný kousek přesně dle vašeho vkusu. Pokud o jeho využití uvažujete, bez obav se na nás obraťte – rádi poradíme i zrealizujeme. 

 

 
Sociální sítě Instagram

Ellipse CZ s.r.o.

Horní Jasenka 162
755 01 Vsetín

poptavka@ellipse.cz
+420 571 424 669

Zobrazit na mapě